Víte, jak klíčová je pozornost pro váš život? Ještě před nedávnem jsem neměl ani ponětí, jak podstatný je koncept pozornosti. Dovolte mi sdílet příběh o nalezení důležitosti mé vlastní pozornosti.
Pozornost ven – přes 30 let života
Velmi dlouhou dobu v mém životě jsem směřoval pozornost primárně k práci, vztahům, bydlení, sportu a podobně. A řešení věcí mi šlo. Situace po situaci, projekt po projektu, vše jsem řídil. Jenomže problémů neubývalo a vždy bylo co řešit.
Jediné, co mi chybělo, byla spokojenost. Jak ale být spokojen, když je v okolí tolik věcí k řešení?
Pozornost dovnitř – cesta ke spokojenosti
Pak jsem se ale naučil směřovat pozornost ke svým pocitům a myšlenkám. Jak se cítím v průběhu dne? Na co myslím? Ovlivňuje můj stav to, jaké jsou kolem mě problémy? Jakto, že někdy mě problémy nerozhodí, a jindy ano?
Po nějaké době jsem pochopil, že můj stav (jak se cítím a myslím) ovlivňuje mou spokojenost mnohem více, než aktuální stav problému či jeho řešení. Záleží jenom na tom, čemu věnuji svou pozornost! Problému? Řešení? Nebo vlastnímu pocitu?
Daniel Goleman – negativní zaměření pozornosti – 70 %
Daniel Goleman, autor knihy Pozornost či Emoční inteligence, uvádí, že náš mozek věnuje pozornost primárně hrozbám. Naším záměrem je přežít. To si s sebou neseme již tisíce let. Celkově je to až 70 %. Proto máme rádi zprávy, co se kde dělo. Co mi hrozí? Jaká je situace na silnicích a podobně. Chceme se chránit a přežít.
Jenomže zaměření pozornosti na hrozby u nás vyvolává taky myšlenky a pocity strachu, stres, nervozitu. Naštěstí máme schopnost svou pozornost trénovat!
Spokojenost -> obrácený poměr pozornosti na pozitivní věci
Proces obrácení pozornosti k pozitivním věcem, jako je například vděčnost, je klíčem pro dlouhodobou spokojenost. Naše mysl má schopnost se měnit a při pravidelné, zpočátku i „nucené“ vděčnosti jsme schopni poměr otočit.
Jak osobně trénuji pozornost k pozitivním stránkám,a naopak oslabuji ty negativní?
Co dělám každý den pro dlouhodobou změnu pozornosti?
- Zastavení se/propojení se, meditace. Po probuzení medituji 10-15 minut. Když se cítím nepříjemně i přes den a mám prostor, meditaci opakuji.
- Snížení pozornosti na problém – uchopím problém (20 % pozornosti) a pak již dávám energii jenom na řešení (80 %). Nepřikládám problémům důležitost, jenom věcně řeším.
- Prostředí – lidi, práce – cíleně si vybírám lidi, kteří jsou podporující, podobně naladěni a cítím se s nimi hezky. Stejně tak si vybírám i aktivity a prostředí, kde se cítím hezky.
Pozvání
Pojďte s námi směřovat svou pozornost a být v prostředí, které Vás podporuje ve Vašich záměrech a snech. Pojďte si na vlastní kůži a na vlastní mozek prožít trénink vědomé pozornosti. Pojďte se cítit lépe…